Oneoptic Butik Optyczny, tel. 731307800
ul. Kamionkowska 19, Warszawa

Germano Gambini

Historia marki sięga 1912 roku, kiedy to Gilberto Gambini otworzył firmę optyczną via Mazzini w Bolonii. Niestety z powodu wybuchu wojny, musiał przekwalifikować się na produkcję masek przeciwgazowych. Po jego śmierci w 1926 roku, działalność przejął jego brat Arcibaldo, który otworzył pierwszy rodzinny sklep optyczny w Bolonii. W okresie wojennym 1939-1945 sklep został zniszczony przez bombe. Po tym zdarzeniu do biznesu wstąpiła starsza siostra Germano – Giulia. 1960 rok zaowocował łącznie czterema sklepami rodziny Gambini, z czego jeden z nich specjalizował się w aplikowaniu soczewek kontaktowych.

Germano Gambini (urodzony w 1931 roku) w latach 1952-1959 grał w narodowej drużynie koszykówki. W międzyczasie uzyskał dyplom optyka. W 1960 roku porzucił karierę sportową, by zająć się w całości działalnością w branży optycznej.  

Jako pierwszy importował soczewki kontaktowe zaprojektowane specjalnie dla sportowców. W 1970 roku zdał sobie sprawę jak ważne są modne okulary i zaczął import dzieł Pierre Cardin. W tym samym roku Germano zaprojektował kolekcje dla Ferre, Trussardi oraz Coveri.

1970 to rok, w którym Germano Gambini zaprezentował swoje dzieła – przede wszystkim bardzo elastyczną i lekką oprawkę – I LIGGERI. W tym samym roku pojawiły się również pierwsze szylkretowe oprawki nazwane żółwiami Gambini, wyprodukowane przez firmę Mazzucchelli.

W 1972 roku zmarł założyciel sieci sklepów, Arcibaldi Gambini. Biznes został przejęty w całości przez Germano wraz siostrą Giulią.

Lata 1975-1979 przyniosły świetne i innowacyjne projekty, m.in. linię damskich oprawek wykonanych z przezroczystego acetatu, a zdobionych kryształami Swarowskiego oraz szalony projekt masek do opalania. 1980 rok to połączenie tworzywa sztucznego z metalem i powstanie linii Variety specjalnie dla młodzieży.

Kolejne lata to wiele świetnych i szalonych projektów. Germano Gambini zmarł w 2011 roku, a kontynuacją jego dzieła zajęła się córka Paola.

Dziś przepiękne oprawki Germano Gambini łączące odważne projekty ze wspaniałymi kolorami, możesz zakupić w butiku optycznym Oneoptic, na warszawskiej Pradze-Południe.

Scroll to Top